Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Село Негушево се намира на 9 км северно от общинския център Горна Малина и на 37 км източно от гр. София, край първокласен път № 6 ГКПП "Гюешево" — София — Карлово — Бургас и има спирка на Подбалканската жп линия София — Карлово — Бургас.
С постоянен адрес са 135 жители, а с настоящ – 221 (по данни на ГРАО към 20.07.2015 г.).
Селото съществува по тези места още от древността. Предполага се, че то е възникнало около 1185 година в земите на местността „Селището”. Името му най-вероятно е от времето на Второто българско царство (1185-1393), защото най-ранните сведения за него са откриват в османските данъчни регистри (дефтери) от първата половина на XV век.
Достигнало е до 400 къщи и е просъществувало до около 1785 година, когато е унищожено от Синап паша. Избягалите жители се пръснали из цялата страна, малка част се заселват на мястото на днешно Горно Негушево. През шейсетте години на миналият век миграцията към София обособява сегашния квартал на селото в близост до ж.п. гарата, наречен Долно Негушево.
От селото има трима опълченци, а в Руско-турската освободителна война са загинали четиринадесет руски войници и офицери. Признателното население е издигнало мемориален комплекс в който са положени тленните останки и на загиналите в Балканската, Първата и Втората световни войни.
Негушево е съхранило атмосферата и чара на тези отминали времена и е естествен декор на много филмови продукции още от времето на зората на българското кино. В него са снимани филмите „Земя”, „Гераците”, „Заветът на Инките” и още много други та чак до наши дни.
Селото предлага спокойствие и чиста околна среда за възстановяване и почивка. Скоро бе открита къща за гости в долното село, която предлага възможност за комфортно пребиваване на 20 души. Изгражда се и още една къща за гости в горното село, която ще бъде готова до края на 2015 година.
Гостите на селото могат да разгледат възстановената църква „Св. Параскева”, построена през 1884 г., и новоизградения монумент „Референдум”, както и да се разходят по два обособени туристически маршрута в околностите на селото.
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”