Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Макоцево - Саранци
Ако пътувате по стария път София-Бургас, на 37 км от София ще попаднете в Саранци, разположено в най-западната от Подбалканските котловини - Саранската.Старото име на селото е Ташкесен, за което свидетелстват турските регистри от 1728 г. На 19 декември 1877 г. тук се води решаващата битка между руските войски и османската армия, което води до завземане на позициите на Арабаконашкия проход и последващото освобождение на София. Селото е благоустроено, в него работят магазини и заведения за хранене - „Полакс 13” и ресторант „Ботер”. В центъра на Саранци ще видите табела „Макоцево“, която сочи в южна посока към подбалканска долина, която разкрива прекрасна гледка.
Село Макоцево се намира в Ихтиманска Средна гора - на около 40 км от София. Най-високият връх в близост до селото е Опор (1089 м) в Средна гора. На върха има останки от римска крепост.
Макоцево е едно от старите български села. То е съществувало още от началото на XV век. Селската църква „Великомъченик Свети Димитър” е паметник на културата. Построена е през 1862 г., а през 2003 г. е основно ремонтирана. Иконите и дърворезбата на олтарната част са дело на забележителния майстор иконописец от с. Макоцево Иван Неделкьов (Йото иконописеца). Стенописите на свода на църквата е рисувал Давид Зограф.
Със своята красива околност селото е привлекателен туристически обект и хубаво и лесно достъпно планинско летовище. Туристическата атракция тук е ранчо „Конникът”, което предлага почасова и полудневна езда за начинаещи и напреднали, еднодневни и двудневни преходи с коне, настаняване в къщи за гости, организиране на детски партита и рождени дни, летни детски лагери. В ранчо „Конникът“ и деца, и възрастни могат с няколко урока да се научат да яздят, да общуват с животните сред природата и да се насладят на тази хармония. От 3 години се организира и конен преход до връх Мургаш, който обединява всички, който обичат свободната езда сред природата. Мотото на конния поход - „Заедно сме по-силни”, има за цел да убеди хората, че нямат значение пол, възраст и професия, когато искаш да усетиш истинската свобода. И че няма нищо по-хубаво от това да я споделиш със съмишленици.
Ранчо „Конникът” предлага настаняване за по 1 човек в три отделни стаи, една двойна стая, преходна трапезария, веранда, двор, паркинг.
Контакти:
Е-mail:ranchokonnikat@abv.bg
Тел: +359 888994235-Зарко Георгиев
.
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”